Soczewica i inne strączkowe

19 Luty 2012

W okolicach lutego zaczyna mi brakować produktów, z których można przygotować coś smacznego na obiad nie korzystając z pomocy mało zimowych składników takich jak świeże pomidory, sałata, szparagi, które o tej porze roku powinno się omijać szerokim łukiem.

Po pierwsze takie warzywa w ogóle nie mają smaku, a po drugie mogą zrobić nam więcej krzywdy niż pożytku.

Z drugiej strony istnieje ograniczona ilość potraw, które można wymyślić na bazie marchewki, pietruszki, selera i pora... Nie lubię się katować w imię zdrowej, zbilansowanej diety, dlatego chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, coraz częściej sięgam po... rośliny strączkowe.

Wiem, że laikowi trudno w to uwierzyć, ale... spróbujcie zrobić babeczki z czarną soczewicą beluga, albo pieczone cebule z zieloną soczewicą, zupę z czerwoną soczewicą albo pastę do chleba... Jaki to ma smak!!!!

W porównaniu z wodnistą sałatą z dodatkiem styropianowego pomidora przy takim daniu można odpłynąć z rozkoszy! Razem z Maćkiem mamy ostatnio „jazdę” na soczewicę, ciecierzycę, fasolkę (w każdym kolorze;-)... i przygotowujemy je na tysiące sposobów. Jeżeli macie ochotę na odrobinę świeżego smaku do makaronu sojowego lub nawet zupy dorzućcie konkretną garść kiełków ( również roślin strączkowych), które poza niezaprzeczalnymi walorami smakowymi są istną bombą witaminową!

(Patrz przepisy:-)

 

Soczewica zawiera dużo kwasu foliowego czyli witaminy B9, która razem z witaminą B12 bierze udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Pomaga więc przy leczeniu niedokrwistości.

Kwas foliowy polepsza stan psychiczny, jest pomocny w kłopotach z koncentracją, złych nastrojach, nadmiernej nerwowości czy w przygnębieniu.

Jest bardzo potrzebny w ciąży, ponieważ w pierwszych jej tygodniach przyczynia się do kształtowania układu nerwowego, mózgu i rdzenia kręgowego.

Soczewica zawiera też sporo minerałów takich jak: wapń, magnez, fosfor, potas, i cynk. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przy tworzeniu diety DASH okazało się, że wapń, magnez i potas mają działanie obniżające ciśnienie krwi.

Soczewica jest bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego roślinnego białka, które staje się pełnowartościowe w połączeniu z pełnoziarnistymi węglowodanami (kasza, ryż brązowy, chleb pełnoziarnisty itp.) Jest więc bardzo dobrym pokarmem dla osób aktywnych fizycznie.