Malerifabrikken

21 Październik 2013

Już sama nazwa brzmi interesująco i  nie wiadomo dlaczego bardzo szybko wpada w ucho.
Co masz na ścianie? Malerifabrikken :) No dobrze, ale co to właściwie jest?
To wielka pracownia malarska, która skupia w tej chwili około 20 artystów. Powstała w 2000 roku z powodu frustracji wynikającej z wysokich cen dzieł sztuki w Danii. Artyści współpracujący z Malerifabrikken tworzą dzieła z jednej strony powtarzalne ( bo można sobie zamówić konkretny motyw zaprezentowany w katalogu), a z drugiej unikalne, bo każdy z nich różni się jakimś drobnym szczegółem. Laurence Muller, która w tej chwili prowadzi duńską pracownię o swoich artystach, ich inspiracjach i całym koncepcie potrafi długo opowiadać. Ciężko przejść obok  tych prac obojętnie, a nawet można nabrać ochoty... żeby zobaczyć na żywo to wyjątkowe miejsce, w którym ludzie z ogromną pasją starają się przybliżyć sztukę nie tylko koneserom, ale również " zwykłym" śmiertelnikom:)
A od niedawna całą kolekcję najnowszych obrazów można kupić również w Polsce...

Winobranie

16 Październik 2013

Gdzie najlepiej wybrać się na winobranie? Można pojechać do Włoch, Francji, albo do Zielonej Góry, a właściwie pod Zieloną Górę do miejscowości Szprotawa, gdzie mieści się pałac Wiechlice. Wybudowany na tym terenie w 1795 roku kompleks pałacowy w 2007 roku zaczął być odrestaurowywany przez Zbigniewa Czmudę, który po kilku latach ciężkiej pracy przywrócił mu dawny blask.
Jedną z atrakcji tego miejsca jest winobranie.
Zaczęliśmy od pracochłonnego zbioru owoców, z których następnie był wytłaczany świeży sok. Chętni mogli spróbować metody tradycyjnej, czyli wyciskania soku poprzez ugniatanie winogron gołymi stopami:) Podczas weekendu w pałacu goście również butelkowali wino z ubiegłego roku oraz... wykonywali własne etykiety. A wszystko to przy dźwiękach skrzypiec, na świeżym powietrzu, wśród szeleszczących pod stopami kolorowych, jesiennych  liści...