Kasza jaglana

26 Wrzesień 2013

Często podczas warsztatów kulinarnych, które prowadzę pojawiają się pytania dotyczące kaszy jaglanej, ale nie jej właściwości tylko... sposobu przygotowywania. Szczerze mówiąc wydawało mi się, że nie ma nic prostszego jak ugotowanie kaszy, ale chyba faktycznie jest coś na rzeczy, bo temat powraca jak bumerang :-)
Jaglanka jest uważana za jedną z najzdrowszych kasz, ponieważ jako jedyna NIE ZAKWASZA organizmu, jest BEZGLUTENOWA oraz zawiera KRZEMIONKĘ,  która ma zbawienny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. Jest  lekkostrawna, więc można bardzo szybko wprowadzać ją do diety najmłodszych. Łuskane proso jest również idealne w okresie jesienno- zimowym, ponieważ... ma działanie antywirusowe oraz  wysuszające oragnizm ( masz katar?- zjedz miskę kaszy jaglanej:-)
 
Wszystko super... tylko naprawdę dużo osób skarży się, że jaglanka im po prostu... nie smakuje, bo po ugotowaniu jest GORZKA.
Od wielu lat gotuję ją w taki sam sposób i  nigdy nie miałam podobnych odczuć, moje "krzykaczki" również :))))
 
Szklankę kaszy jaglanej gotuję w dwukrotnej ( czasami 2 i1/2) ilości wody z odrobiną soli i... solidnym kawałkiem masła ( 2-3 łyżki).Dodatek masła powoduje, że kasza ma pyszną, kremową konsystencję. Do gotowej kaszy często dodaję jeszcze odrobinę sosu sojowego i... bardzo często już nic więcej, bo bez wymyślnych dodatków smakuje najlepiej. Chociaż z duszonym szpinakiem lub smażonym tofu też jest ekstra :)

Warzywa w sosie teriyaki

25 Wrzesień 2013

Na temat cudownych właściwości sezamu już się nie będę rozpisywać, ale poniżej kolejny przepis, w którym można " przemycić" go naprawdę dużo. A połączenie złocistych ziarenek sezamu, sosu teriyaki, czosnku i imbiru? To po prostu trzeba spróbować!
 
1 średnia cukinia
1 średnia czerwona papryka
1 średnia marchewka
łyżka oliwy z oliwek
2 łyżki masła
korzeń imbiru wielkości kciuka
2 ząbki czosnku
2 łyżki sosu teriyaki
3  łyżki sezamu
sok z 1/2 limonki
kawałek czerwonej ostrej papryki

Imbir obieramy ze skórki i drobno szatkujemy, czosnek również drobno szatkujemy. Imbir i czosnek wrzucamy na rozgrzaną oliwę z masłem. Po chwili dorzucamy pokrojoną w grube słupki marchewkę i całość mieszamy. Po 2 minutach dodajemy pokrojoną w paski czerwoną paprykę i cukinię w plastrach. Dusimy na małym ogniu 2-3 minuty. Następnie dorzucamy sezam, dodajemy posztakowaną ostrą paprykę, sok z limonki i sos teriyaki. Całość dusimy, mieszamy jeszcze 2 minuty i gotowe!

Sól sezamowa

20 Wrzesień 2013

Co jest najlepszym źródłem wapnia?
Pewnie większość z Was pomyśli od razu o mleku, tymczasem w 100 g mleka jest 118 mg wapnia, a w 100 g SEZAMU ... 1160 mg !!!!!!!!!!!
Prawie 10 x WIĘCEJ!
No tak, powiecie, ale łatwiej jest wypić mleko niż zjeść tyle sezamu.
Tak? To przygotujcie sól sezamową, którą możecie posypywać kanapki, ugotowaną kaszę, makarony i przekonacie się ile jesteście w stanie zjeść jej w ciągu dnia :-)
Proporcje są różne 1 część soli na 5 części sezamu, albo na 10 części sezamu, 15... spróbujcie, które odpowiadają Wam najbardziej.
Na suchej patelni prażycie sezam z solą, aż się przyrumieni i albo miksujecie go w młynku do kawy... albo ugniatacie w moździerzu.
Smacznego!

Zielona pasta

12 Wrzesień 2013

Na specjalną prośbę Gosi zamieszczam przepis na zieloną pastę, która jest wariacją na temat pesto. Przygotowując pesto na imprezę zorientowałam się, że skończyły mi się pestki słonecznika oraz wszelkie odmiany orzechów, których do tej pory używałam, a parmezanu miałam dosłownie jak na lekarstwo...
Pomyślałam sobie: " Ryzyk fizyk" :) i zamiast orzechów/pestek słonecznika dodałam ... gomasio, czyli sól sezamową i... muszę powiedzieć, że takie eksperymentowanie okazało się bardzo smaczne w skutkach :-)

opakowanie rukoli ( ok.150g)
mały pęczek natki pietruszki
ząbek czosnku
 sok z 1/2 cytryny
4 łyżki oliwy z oliwek
3 łyżki gomasio ( przepis obok)
20 g startego parmezanu

Rukolę i natkę pietruszki szatkujemy, a następnie miksujemy w blenderze razem z oliwą, wyciśniętym czosnkiem i sokiem z cytryny. Mieszamy ze startym parmezanem i gomasio.

TA PASTA NADAJE SIĘ I JAKO DIP, I JAKO SMAROWIDŁO DO KANAPEK I JAKO PESTO NP. DO RAZOWEGO MAKARONU- W TEJ POSTACI MOJE DZIEWCZYNKI LUBIĄ JĄ NAJBARDZIEJ:-)

Mc cieciorka

11 Wrzesień 2013

No tak... Przez wakacje dużo gotowałam, ale jakoś trudno było mi się zmobilizować do uwieczniania tego co przygotowałam na zdjęciach. Najczęstszy powód? Po prostu jedzenie za szybko znikało... Ale teraz obiecuję poprawę:) Sezon urlopowy oficjalnie zamknęłam, w końcu jestem w domu częściej niż raz na 2 tygodnie, więc mam więcej czasu na gotowanie w mojej kuchni, a co za tym idzie na blogu będą pojawiać się nowe przepisy :-)
A zaczniemy od vege burgera! W zeszły piątek na domówce u Romki zrobił furorę. Mam nadzieję, że Wam też zasmakuje.

3/4 szklanki ugotowanej ciecierzycy ( może być z puszki)
2 ząbki czosnku
1 średnia cebula
1 średnia marchewka
pieprz ziołowy do smaku
2 łyżki oliwy z oliwek
50 g drobno startego sera SPAGHETTINO ( ser jest słony więc już raczej nie dodajemy soli)

Czosnek wyciskamy, cebulę bardzo drobno szatkujemy, marchewkę ścieramy na tarce, ciecierzycę ugniatamy ( np. ugniataczką do ziemniaków ). Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w misce z oliwą z oliwek, startym serem i odrobiną pieprzu ziołowego. Formujemy kulki , a  z nich placuszki i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni ok. 20 minut ( na termoobiegu) aż staną się złocisto-brązowe. Podajemy z rozmaitymi dodatkami. Super smakują z grahamkami, plastarmi ogórków konserwowych, pomidorami, rukolą, ketchupem i majonezem.