Zupa z pieczonej papryki

20 Listopad 2012

4 czerwone papryki

1 średnia marchewka

¼ selera

główka czosnku

mała gałązka rozmarynu

1 ostra czerwona papryka

2 łyżki koncentratu pomidorowego

4 łyżki oliwy z oliwek

1 szklanka ugotowanej ciecierzycy lub 1 puszka ciecierzycy

 

Paprykę w całości i główkę czosnku przekrojoną na pół pieczemy w piekarniku, aż papryka przypiecze się z dwóch stron, a czosnek stanie się miękki. W garnku na oliwie z oliwek podsmażamy mieszając od czasu do czasu startą na tarce marchewkę oraz startego selera, listki rozmarynu oraz poszatkowaną ostrą paprykę. Po ok. 10 minutach zalewamy wszystko wodą i dodajemy koncentrat. Upieczona paprykę obieramy ze skórki i pozbywamy się gniazd nasiennych, czosnek wyciskamy. Paprykę i czosnek dodajemy do zupy i miksujemy. Na koniec wrzucamy ugotowaną ciecierzycę i solimy do smaku.

Krupnik z orkiszu

20 Listopad 2012

1 duża biała cebula

1 średnia marchewka

1 mała pietruszka

2 małe ziemniaki

ok. 100 g wędzonego tofu

4 łyżki masła

1/3 szklanki kaszy orkiszowej

2 liście laurowe

5 łyżek sosu sojowego jasnego

3 ziarenka ziela angielskiego

czarny pieprz do smaku

sól do smaku

kilka gałązek natki pietruszki

odrobina liści kolendry

3 łyżki oliwy z oliwek

 

Cebulę, marchewkę, pietruszkę kroimy w kostkę, wrzucamy na rozgrzane  masło i smażymy na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu ok. 10 minut. Następnie dorzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki, kaszę i zalewamy wszystko 1,2 l wody. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i gotujemy całość na małym ogniu aż ziemniaki i kasza się ugotują. Na patelni podsmażamy na oliwie z oliwek pokrojone w małą kostkę tofu. Pod koniec, gdy się przyrumieni, dolewamy sos, a następnie całość dorzucamy do zupy. Solimy i pieprzymy do smaku, a na talerzu posypujemy poszatkowaną natką pietruszki i kolendrą.

 

Szpinakowa z bobem

20 Listopad 2012

Szpinak i bób mogłabym jeść codziennie! Nie żartuję. Czasami, gdy mam ochotę na jakiś " smaczek"... podsmażam ziarna bobu na maśle, posypuję solą morską lub kamienną i... odpływam z rozkoszy :-) Tę zupę wymyśliłam do czwartkowego DDTVN i chyba jutro znowu zrobię ją na obiad...

 

250 g szpinaku ( może być mrożony, ale w liściach)

4 ząbki czosnku

2 pory ( tylko jasne części)

1 pietruszka

¼ selera

4 łyżki oliwy z oliwek

opakowanie śmietankowego serka philadelphia 125 g

ok. 200 g bobu

3 łyżki masła

sól do smaku

 

Drobno poszatkowany czosnek podsmażamy chwilę na rozgrzanej oliwie z oliwek, następnie dorzucamy poszatkowane pory i startą na tarce pietruszkę oraz selera. Całość smażymy ok. 10 minut, aż seler i pietruszka się przyrumieni. Następnie dorzucamy szpinak, który chwilę dusimy i całość zalewamy 1,2 l wody. Gotujemy ok. 10 minut. W tym czasie w bardzo małej ilości osolonej wody z masłem gotujemy bób( najlepiej go obrać ze skórki, ale jeśli zostanie w skórce to też nic się nie stanie :-), gdy już będzie miękki ( po ok. 10 minutach) dodajemy go do zupy szpinakowej. Solimy do smaku, a na końcu dodajemy śmietankowy serek.

 

Zupa z soczewicą i grzybami

15 Listopad 2012

½ szklanki czarnej soczewicy BELUGA ( może też być zielona)

2 średnie ziemniaki

¼ średniego selera

1 duża cebula ( najlepiej czosnkowa)

mała garść suszonych grzybów

2 ząbki czosnku

100 ml słodkiej śmietanki 30 %

5 łyżek oliwy z oliwek

sól i pieprz do smaku

groszek ptysiowy

 

Selera ścieramy na grubej tarce i wrzucamy na rozgrzaną oliwę z oliwek, następnie dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, odrobinę solimy i smażymy całość na średnim gazie mieszając od czasu do czasu aż cebula się zeszkli. Na koniec dosłownie na chwilę dorzucamy poszatkowany czosnek, chwilę mieszamy i wszystko zalewamy 1,2 l wody. Dodajemy namoczoną soczewicę, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz zmielone w młynku grzyby i całość gotujemy aż soczewica i ziemniaki będą miękkie. Na końcu dodajemy śmietankę, solimy i pieprzymy do smaku. Możemy zupę zmiksować, ale nie jest to konieczne. Podajemy z groszkiem ptysiowym.

Tulipany 4 sery

11 Listopad 2012

Kolejny przepis z "tulipanami"...

( porcja dla 4 osób)

200 g makaronu „ tulipany”

2 średnie cebule

150 g orzechów włoskich

3 łyżki oliwy z oliwek

150 ml śmietanki 30%

50 g sera pleśniowego fourme d'ambert

50 g sera złoty lazur

50 g sera bursztyn

50 g sera dziugas

1/3 ostrej czerwonej papryczki

sól do smaku

duża ilość kolorowego pieprzu do smaku

 

Makaron gotujemy al dente ( powinien być nawet lekko twardy, bo na koniec mieszamy go z sosem). Na patelni na rozgrzanej oliwie podsmażamy drobno poszatkowane orzechy włoskie, gdy się lekko przyrumienią dorzucamy pokrojoną w małą kostkę cebulę. Całość smażymy na małym ogniu aż cebula się zeszkli. Następnie dolewamy śmietankę i dodajemy drobno poszatkowaną ostrą papryczkę, pokrojony w małą kostkę ser pleśniowy fourme d'ambert i złoty lazur. Całość doprawiamy dużą ilością świeżo mielonego, kolorowego pieprzu. Dorzucamy ugotowany makaron oraz pozostałe sery i całość dokładnie mieszamy tak, żeby wszystkie składniki się połączyły.

 

Tulipany z warzywami

10 Listopad 2012

To nie pomyłka :) jeżeli uda Wam się kupić makaron w kształcie tulipanów z pewnością zakochacie się w nim tak samo jak ja :)

 (proporcje dla 4 osób)

200 g makaronu „tulipany”

1 średniej wielkości bakłażan

2 czerwone papryki ramiro ( długie i słodkie)

1/3 ostrej czerwonej papryczki

8 łodyg selera naciowego

2 małe marchewki

4 ząbki czosnku

2 łyżki sezamu

4 łyżki sosu sojowego

½ łyżeczki cukru trzcinowego

1 łyżeczka imbiru w proszku

pęczek szczypiorku

4 średnie ogórki kwaszone

6 łyżek oliwy z oliwek

ewentualnie sól do smaku

 

Makaron gotujemy al dente ( musi być lekko twardy, żeby na końcu wchłonął odrobinę sosu z warzyw). Na rozgrzaną oliwę wrzucamy drobno poszatkowane ząbki czosnku, a po chwili dorzucamy pokrojoną w cienkie słupki marchewkę i pokrojonego w cienkie plasterki selera naciowego. Po ok. 5 minutach dorzucamy pokrojone w plasterki papryki i pokrojonego w paski bakłażana oraz jak najdrobniej poszatkowaną ostrą papryczkę, imbir, cukier i sezam. Całość podsmażamy na średnim gazie mieszając od czasu do czasu, aż bakłażan zmięknie ( ok. 7-10 minut). Na koniec dodajemy sos sojowy, poszatkowany szczypiorek, pokrojone w zapałkę ogórki oraz ugotowany makaron. Całość chwilę mieszamy, żeby wszystkie smaki się połączyły.

Żółte bułeczki

04 Listopad 2012

300g mąki pszennej

1/3 szklanki cukru trzcinowego

70 g masła

10 g świeżych drożdży

100 ml mleka

odrobina szafranu

1 łyżka śmietany

120 g winogron bezpestkowych

70 g moreli suszonych

 

Mleko odrobinę podgrzewamy z szafranem. Drożdże ucieramy z odrobiną cukru i zalewamy letnim mlekiem z szafranem. Do mąki dodajemy resztę cukru, roztopione masło, śmietanę oraz rozpuszczone w mleku drożdże. Całość wyrabiamy i odstawiamy na bok w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu wyrabiamy ponownie razem z poszatkowanymi morelami oraz winogronami i dzielimy na małe bułeczki, które odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Wyrośnięte bułeczki wkładamy do piekarnika i pieczemy na złocisty kolor w temperaturze 200 stopni z termoobiegiem.

Pieczone warzywa z nerkowcami

04 Listopad 2012

½ szklanki nerkowców

1 i ½ kg ziemniaków średniej wielkości

½ kg brukselki

sól do smaku

1/3szklanki zimno tłoczonego oleju arachidowego

3 łyżki jasnego sosu sojowego

łyżka chrzanu

łyżeczka musztardy sarepskiej

 

Ziemniaki kroimy na 8 części, a brukselkę na 4 części. Warzywa wrzucamy do miski i mieszamy z olejem arachidowym, orzeszkami oraz solą. Wrzucamy do żaroodpornej formy i pieczemy w 200 stopniach ok. 30-40 minut. Sos sojowy mieszamy z chrzanem i musztardą i dodajemy do upieczonych warzyw. Całość dokładnie mieszamy.

Makaron z dynią i pieczarkami

04 Listopad 2012

ok. 300 g dyni hokkaido

ok. 250 g pieczarek

3 ząbki czosnku

1 średnia cukinia

1 średnia czerwona, ostra papryczka

3 łyżki oliwy z oliwek

200 ml słodkiej śmietanki

200 g makaronu „małe kokardki”

sól do smaku

ok 120 g rukoli

 

Makaron gotujemy al dente. Dynię obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną oliwę z oliwek, na patelnię. Następnie dorzucamy poszatkowany czosnek. Całość mieszamy i po kilku minutach dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki oraz sól. Po kolejnych 5 minutach dorzucamy pokrojoną w plasterki cukinię, drobno poszatkowaną ostrą papryczkę i dolewamy śmietankę. Całość dusimy na małym ogniu aż cukinia stanie się miękka, ale nie będzie się rozpadać. Warzywa delikatnie mieszamy z makaronem. Na talerz nakładamy garść rukoli ( ok. 40 g) a na rukolę porcję warzyw z makaronem. Całość możemy polać odrobiną delikatnej oliwy.

 

 

Deser z syropem pomarańczowym

03 Listopad 2012

¾ szklanki kaszki kukurydzianej

50 g masła

1 i 1/2 szklanki wody

½ szklanki słodkiej śmietanki

płaska łyżka cukru trzcinowego

sos pomarańczowy:

sok z 4 pomarańczy

1/2 płaskiej łyżeczki świeżo mielonego kardamonu

½ płaskiej łyżeczki cynamonu

2 łyżeczki cukru trzcinowego

1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy

borówki do przybrania

 

Kaszkę kukurydzianą prażymy przez 2-3 minuty w garnku na maśle a następnie zalewamy wodą oraz śmietanką i gotujemy na małym ogniu często mieszając, żeby kaszka się nie przypaliła ( ok. 15 minut). Sok z pomarańczy gotujemy z cukrem, kardamonem, cynamonem i skórką aż trochę zgęstnieje ( ok.15-20 minut). Ugotowaną kaszkę przekładamy do małych miseczek ( czekamy aż odrobinę stężeje) i polewamy sosem pomarańczowym. Dekorujemy borówkami.

Jabłka z orzechami i syropem klonowym

03 Listopad 2012

6 średnich twardych kwaśnych jabłek

ok. 50g masła

½ szklanki orzechów laskowych

½ szklanki obranych orzechów włoskich

ok. 150 ml syropu klonowego

 

Orzechy włoskie gotujemy ok. 5 minut żeby stały się miękkie. Ceramiczną formę do pieczenia smarujemy masłem. Jabłka obieramy ze skórki, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy na 8 części. Układamy w foremce obok siebie, tak, aby lekko na siebie zachodziły. Następnie jabłka posypujemy orzechami laskowymi oraz włoskimi i polewamy obficie syropem klonowym. Zapiekamy w piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 200 stopni.